Postępy
0% Ukończono

Nadrzędność przepisów prawnych regulujących zagadnienia Bezpieczeństwa i Higieny Pracy

  1. Konstytucja RP – jest aktem prawnym mającym najwyższą rangę w Polsce zawierającym regulacje prawne z zakresu BHP. Gwarantuje ona prawo wszystkim świadczącym pracę do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
  2. Kodeks pracy – podstawowy akt prawny określający prawa i obowiązki pracodawcy, a zwłaszcza jego dział X pt. „Bezpieczeństwo i higiena pracy”. Uszczegółowienie niektórych obowiązków i uprawnień znalazło się w rozporządzeniach wykonawczych do Kodeksu pracy.
  3. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów BHP jest drugim obok działu X Kodeksu pracy aktem prawnym dotyczącym ochrony życia i zdrowia pracowników.
  4. Zasady BHP – są regułami pozaprawnymi, przepisy prawa odwołują się do nich jako reguł postępowania wynikającego z doświadczenia życiowego oraz przesłanek naukowych i technicznych, które mają na celu ochronę życia i zdrowia pracowników.
  5. Porozumienia zbiorowe – zaliczane do źródeł prawa pracy, tworzone w danym zakładzie pracy. Należy do nich zaliczyć: układy zbiorowe pracy, regulaminy pracy, regulaminy wynagradzania, statuty.